Sałata to źródło witamin i soli mineralnych. Jedząc dużo sałaty i zielonych warzyw jesteśmy szczupli, mniej chorujemy i mamy ładną cerę.
Sałatka na bazie sałaty może być doskonałą przekąską. Jest mało kaloryczna, za to zawiera dużo cennych dla zdrowia związków - sodu, potasu, magnezu, wapnia, manganu, żelaza, kobaltu, miedzi, cynku, fosforu, fluoru i jodu. Zawiera także kwasy organiczne i błonnik, dzięki którym reguluje trawienie. W sałacie znajdziemy również witaminy - A, wit. B1, B2, B6 i PP (w różnych ilościach w zależności od gatunku). Zawartość tylu cennych składników w sałacie sprawia, że warto ją jeść w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego gdyż usprawnia pracę układu nerwowego. Obecne w sałacie silne przeciwutleniacze - witaminy C oraz E, przeciwdziałają procesom starzenia. Sałata ma także właściwości przeciwrakowe.
Jednym z kwasów znajdujących się w sałacie jest kwas foliowy.
Kwas foliowy (folacyna, witamina B9, witamina M, witamina B11) – organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium oznaczającego "liść".
W organizmie człowieka jest syntezowany przez bakterie jelitowe, a jego biologicznie aktywną formą jest kwas lewomefoliowy (5-MTHF).
Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek; wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym; zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u rozwijającego się w łonie matki dziecka, ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków; bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego, w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, reguluje ich podział; usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego, zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit; jest czynnikiem antyanemicznym, pobudza procesy krwiotwórcze, czyli powstawanie czerwonych krwinek; chroni organizm przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy).
I na koniec pewien filmik o sałacie ( pewnie go znacie):
by Weronika ;D
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz