czwartek, 31 stycznia 2013

Moje sposoby


Moim sposobem na schudnięcie kilku kilo jest noszenie glanów. Nie dość, że ważą każdy po 1 kg, to jeszcze muszę w nich gonić autobusy. ;D                                                                        






                                                                                                         By Karolina D.

Trochę fotografii związanych z naturą

Wiem, że nie ma w tym nic o zdrowiu, ale chciałam się Wam pochwalić moimi fotograficznymi osiągnięciami. ( natura = człowiek = zdrowie :D )
                                                                                   




                                                                                                                                                                                                          By Karolina
                                                                                                                        

środa, 30 stycznia 2013

Mała Wielka Prośba

Witajcie!
Mamy do Was WIELKĄ prośbę! A mianowicie, czy moglibyście udostępniać naszego bloga na różnych portalach internetowych? Dzięki temu więcej osób będzie mogło się dowiedzieć  "jak zdrowo żyć". Będziemy Wam bardzo wdzięczne!                                                                                                                  

                    


                                                                                  Adminka Karolina 
Zumba odcinek 2 :D


                                                                                                                                                                                                        By Oliwia

środa, 23 stycznia 2013

Sałata ;D




Sałata to źródło witamin i soli mineralnych. Jedząc dużo sałaty i zielonych warzyw jesteśmy szczupli, mniej chorujemy i mamy ładną cerę.


Sałatka na bazie sałaty może być doskonałą przekąską. Jest mało kaloryczna, za to zawiera dużo cennych dla zdrowia związków - sodu, potasu, magnezu, wapnia, manganu, żelaza, kobaltu, miedzi, cynku, fosforu, fluoru i jodu. Zawiera także kwasy organiczne i błonnik, dzięki którym reguluje trawienie. W sałacie znajdziemy również witaminy - A, wit. B1, B2, B6 i PP (w różnych ilościach w zależności od gatunku). Zawartość tylu cennych składników w sałacie sprawia, że warto ją jeść w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego gdyż usprawnia pracę układu nerwowego. Obecne w sałacie silne przeciwutleniacze - witaminy C oraz E, przeciwdziałają procesom starzenia. Sałata ma także właściwości przeciwrakowe.

Jednym z kwasów znajdujących się w sałacie jest kwas foliowy.
 Kwas foliowy (folacyna, witamina B9, witamina M, witamina B11) – organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium oznaczającego "liść".
W organizmie człowieka jest syntezowany przez bakterie jelitowe, a jego biologicznie aktywną formą jest kwas lewomefoliowy (5-MTHF).
Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek; wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym; zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u rozwijającego się w łonie matki dziecka, ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków; bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego, w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, reguluje ich podział; usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego, zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit; jest czynnikiem antyanemicznym, pobudza procesy krwiotwórcze, czyli powstawanie czerwonych krwinek; chroni organizm przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy).

I na koniec pewien filmik o sałacie ( pewnie go znacie): 


                                          by Weronika ;D

Pomyłka ;C

Przepraszamy ale w naszym pierwszym filmiku pojawił się mały błąd. Zamiast LMFAO napisałyśmy LAMFO.. Nie miejcie nam tego za złe to po prostu literówka.. ;c

ZUMBA :D


Zgodnie z obietni pierwszy filmik instruktażowy dotyczący zumby. :)

Kolejny odcinek już za tydzień!!!


By Oliwia

wtorek, 22 stycznia 2013

Kawa :3




Kofeina jest najważniejszą z substancji znajdujących się w kawie, to dzięki niej czujemy się pobudzeni. W każdej filiżance kawy znajduje się ok. 90-150 mg tej substancji. Kofeina osiąga najwyższy poziom stężenia we krwi w ciągu 30-60 min po wypiciu kawy. Dzięki kofeinie kawa pełni funkcję stymulująca nasz organizm, polepsza pamięć krótkotrwałą i może nawet chwilowo podwyższyć poziom IQ. Po wypiciu filiżanki odczuwamy przypływ energii, mija senność. Zbyt duża ilość kofeiny w organizmie powoduje nerwowość, rozdrażnienie lub problemy z zaśnięciem.



Zestawienie zawartość kofeiny w kawie:

filiżanka kawy rozpuszczalnej - 95 mg
szklanka czarnej kawy parzonej - 80-120 mg
mała filiżanka espresso - 57 mg



Kawa pita w zbyt dużych ilościach jest szkodliwa dla zdrowia. Naukowcy zalecają spożywanie do 500 mg kofeiny dziennie, czyli 4 filiżanki kawy. Wiele zależy także od marki i typu kawy. Niektóre typy espresso zawierają znacznie więcej kofeiny niż tradycyjne marki. Zdrowe picie kawy przy niskim ciśnieniu to nie więcej jak 3-4 filiżanki dziennie. Kawa w takiej ilości nie tylko nie jest szkodliwa, ale może mieć wręcz pozytywny wpływ na organizm. Powyżej 1000 mg kofeina staje się trująca.

ALE:


Najnowsze badania naukowców dowodzą, że kawa obniża ryzyko zachorowań na choroby takie jak:

- marskość wątroby - badań wynika, że wypijana dziennie filiżanka kawy, zmniejsza ryzyko zachorowania na alkoholową marskość wątroby aż o 22%.
- kamica żółciowa - picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej u mężczyzn. Wypijając cztery filiżanki kawy każdego dnia panowie mają o 45% mniejsze szanse na wystąpienie kamicy żółciowej.
- choroba Parkinsona - badania przeprowadzone we Włoszech na grupie starszych osób wykazały, że szczególnie kobiety pijące kawę w rozsądnych ilościach, wykazują mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona.
- próchnica - ostatnie badania stomatologiczne dowodzą, że dzięki zawartości garbników kawa może zapobiegać próchnicy zębów. Kawa, nawet bezkofeinowa, znacznie ogranicza działanie bakterii na uzębienie.

                                               by Weronika ;D

Małe przypomnienie na dziś ! :D

http://sketchtoy.com/19656185

                                                                                                           by Weronika ;D

piątek, 18 stycznia 2013

Czekolada- czy na pewno jest taka niezdrowa?



Czekolada na zdrowie!
Nie od dziś wiadomo, że poprawia wydajność pracy umysłowej – wszystko dzięki dostarczeniu do organizmu cukru oraz magnezu (odpowiada on za pracę neuronów).
Czekoladowe mity
Czekolada psuje zęby – już wiadomo, że to mit. Okazuje się, że kakao zawiera substancje bakteriobójcze! Oczywiście gorzka czekolada nam sprzyja. Natomiast bardzo słodkie produkty czekoladowe, z lepkim nadzieniem, nie jest już tak dobra dla zębów 
Czekolada psuje cerę. To także utarta plotka. Nie wykazano jak dotychczas żadnego związku między występowaniem trądziku a spożywaniem czekolady. Wykazały to już liczne instytucje, w tym Amerykańska Akademia Dermatologii.
Od czekolady się tyje. Tyje się od wszystkiego, co jest spożywane w nadmiarze. Co do otyłości wywoływanej przez ten przysmak, naukowcy stali się sceptyczni: ilość kalorii i ich przyswajalność przez organizm nie są przyczyną otyłości.

U kobiet, które jadły przynajmniej jedną tabliczkę czekolady na tydzień ryzyko udaru mózgu zmniejszyło się o 20 proc.


                                                                                                             By Weronika ;D

poniedziałek, 14 stycznia 2013

Herbata




Naukowcy przekonują - herbata jest dobra na serce i żołądek. Poprawia pamięć i chroni przed alergiami. Nie należy jednak pić jej zbyt wiele.

Najbardziej aktywnym związkiem występującym w herbacie jest alkaloid kofeiny, nazywany teiną. To dzięki niemu herbata tak świetnie pobudza, reguluje pracę żołądka i oczyszcza.

Chroni przed rakiem

Naukowcy odkryli w herbacianym suszu katechiny, substancje, które mogą hamować namnażanie się komórek rakowych. Picie czarnej bądź zielonej herbaty może np. zatrzymać rozwój guza prostaty. Przedstawiono również pracę dowodzącą, że kobiety pijące co najmniej dwie filiżanki herbaty dziennie, są mniej narażone na rozwój raka jajnika niż ich rówieśniczki nielubiące tego napoju.

Uwaga

Nie należy jednak przekraczać 600 mg teiny dziennie, czyli wypijać więcej niż 10 szklanek herbaty. Zbyt duże spożycie teiny może wywołać niepokój, szybszy oddech i nasiloną potliwość, a także ułatwiać rozwój osteoporozy.


                                                                                                                                               by Weronika ;D

niedziela, 13 stycznia 2013

Miód





Miód – słodki produkt spożywczy, w warunkach naturalnych wytwarzany głównie przez pszczoły właściwe (miód pszczeli) oraz nieliczne inne błonkówki, m.in. osyz podrodziny Polistinae (BrachygastraPolistes i Polybia), poprzez przetwarzanie nektaru kwiatowego roślin miododajnych, a także niektórych wydzielin występujących na liściach drzew iglastych. Miód pszczeli różni się składem od miodu wytwarzanego przez inne owady. Osy pobierają nektar także z roślin trujących dla człowieka, dlatego wytwarzany przez nie miód nierzadko jest przyczyną ciężkich zatruć. Substytutem miodu naturalnego jest miód sztuczny.

Miód produkują pszczoły, znosząc do ula nektar kwiatowy lub spadź. Pod wpływem enzymów i kwasu mrówkowego (HCOOH). sacharoza przekształca się w przewodzie pokarmowym pszczoły w glukozę i fruktozę, których mieszaninę potocznie zwie się cukrem inwertowanym. Zachodzi reakcja:
C12H22O11 + H2O → C6H12O6 + C6H12O6




                                                                                                           by Weronika ;D

Malina *,*






Malina - grupa gatunków z rodzaju Rubus L. wyróżniana zwyczajowo ze względu na czerwoną barwę owoców i łatwość ich odpadania od dna kwiatowego(pozostałe gatunki noszą zwyczajową nazwę rodzajową jeżyna). U różnych odmian uprawnych owoce mogą być koloru od czarnego i purpurowego, przez czerwony, żółty, do białawego.


Gatunki

Do malin należą wybrani przedstawiciele podrodzajów Ideobatus (liście pierzastodzielne), Cylastis (liście trójdzielne) i Chamaemorus (pojedyncze, najczęściej klapowane liście, pędy bezkolcowe).

Spośród gatunków rodzimych w Polsce do malin zaliczane są:
  • malina kamionka (Rubus saxatilis)
  • malina moroszka (Rubus chamaemorus) - gatunek objęty w Polsce ochroną prawną.
  • malina tekszla (Rubus arcticus)
  • malina właściwa (Rubus idaeus)
Spośród gatunków spoza Polski do malin należą:
  • malina omszona (Rubus strigosus),
  • malina zachodnia (Rubus occidentalis).


                                                    by Weonika ;D